Про школу
Відродження Бойового Гопака почалося з 1985 року. Саме тоді у місті Львові Володмиром Пилатом була створена перша експериментальна школа. В грудні 1997 р. зареєстровано Центральну Школу Бойового Гопака (ЦШБГ), а в грудні 2001 року Міністерством юстиції була зареєстрована Міжнародна Федерація Бойового Гопака (МФБГ). На даний момент цим древнім українським видом єдиноборства займаються тисячі хлопців та дівчат у різних куточках України та за її межами
Школа Бойового Гопака ім. І. Богуна заснована 1 березня 1994 року вчителем Бойового Гопака Андрієм Гачкевичем.
Займатись Бойовим Гопаком Андрій Миколайович разом з побратимами почав в 1991 році в єдиній та той час школі, якою керував засновник стилю Володмир Пилат.
Становлення Бойового Гопака було складним. Через півроку у хлопців відібрали спортзал і вони тренувались на вулиці, просто неба. Через незгоди і негаразди більшість покинуло Школу. Їх залишилось дуже мало. Деякий час (менше ніж рік) вони тренувались в спортивному училищі.
Незгоди лише зміцнювали дух і віру в перемогу.
В липні 1993 року В. Пилат провів всеукраїнський навчально-вишкільний семінар в Карпатах на Сокільському хребті. Андрій був писарем. Це була справжня школа лицарського гарту. Теперішні семінари набагато слабші в плані фізичних навантажень. Не всі витримували. Кількість учасників семінару з кожним днем зменшувалось. До того ж майже кожен день йшов дощ.
В горах дуже важко було знайти рівний горизонтальний майданчик для тренувань. Наші намети стояли на одній вершині, а тренувались ми біля іншої за 2-3 кілометри від табору. Тренувались ми три рази на день. Дорогу до місця тренування і назад в табір ми назвали «Дорогою життя». Проходити її треба було бойовими кроками. При чому вниз ми йшли з тузенями і джиганми, а вверх зі щупаками і розніжками. Крім цього двогодинне тренування. До вечора ми були «мертві». Тут я здав іспит і отримав ступінь «Яструба».», - згадує Андрій Миколайович.
У січні 1994 року у Львові відбувся черговий семінар, на якому вчитель отримав ступінь майстерності «Джура».
1 березня 1994 року Андрій Миколайович почав тренувати хлопчиків авторської школи Марії Чумарної. Властиво цю дату і вважають датою заснування Школи Бойового Гопака імені Івана Богуна. Період з 1994 по 1997рр був важким в історії Бойового Гопака. Одні учні пішли а політику, інші одружилися і змушені були шукати роботу, щоб утримувати сім’ю. В ситуації що склалася ця школа була чи не єдиною в Україні, де діти могли вивчати Бойовий Гопак. Андрій Миколайович провів силу-силенну відкритих показових занять, на яких були присутні директори шкіл, викладачі інституту фізкультури, тогочасний мер Львова В. Куйбіда інші поважні люди.
Новий етап в розвитку Школи імені І.Богуна почався в 1998-1999 роках, коли були засновані секції в «Школі радості», середній школі №18 та №62, які діють і по сьогодні. З кожним роком школа росла і розвивалася. Зараз вона нараховує 10 секцій в різних куточках Львова та області, в яких займається майже 500 учнів.
Кожне заняття починається та закінчується молитвою та козацькою піснею. Обов’язковим для гопаківця є знання історії України, українських традицій та обрядів. У школі Бойового Гопака існують свої правила і норми поведінки, яких хлопці повинні дотримуватись не тільки на тренуванні, а й у повсякденному житті. Гопаківцям категорично заборонено курити, вживати алкогольні напої та лихословити.
Влітку хлопці беруть участь в гопаківських таборах. Як правило молодші гопаківці таборують на туристичних базах, а старші (12-17 років) вишколюють дух і тіло в наметових таборах.
Кожен день в таборі розпочинається з ранішньої молитви, руханки, яка включає невеликий крос, загальнорозвиваючі, дихальні та вправи на розтягування. Як правило руханка завершується вмиванням холодною водою. Обов’язковим в першій половині дня є заняття з Бойового Гопака. Після обіду в таборі проводяться заняття з акробатики, стрільби з лука, рухливі ігри та забави, різноманітні змагання. Невід’ємною складовою таборової програми є мандрівки. Також діти вивчають героїчні сторінки історії України, туристичну техніку, травознавство, основи медичних знань, українські пісні. А ще ведуть таборовий щоденник та беруть участь в різних конкурсах.
Великою популярністю користуються мандрівні табори. Ми мандрували Бескидами, Горганами, Чорногорою, річками Дніпро, Дністер та Збруч.
За час свого існування ШБГ ім. І. Богуна провела понад 45 таборів.
Своє мистецтво учні школи демонструють у показових виступах та під час змагань.
У жовтні 2001 року Андрію Гачкевичу випала честь представляти нашу державу у складі збірної України на міжнародному фестивалі бойових мистецтв у Південній Кореї. Тут були присутні представники із сорока країн. Виступи гопаківців викликали жваве захоплення у майстрів східних бойових систем та корейських глядачів. Вони навіть не здогадувались, що в центрі Європи існує країна, яка має настільки багаті лицарські традиції. Представників інших стилів зацікавили елементи бойового гопака, які виконуються в присядці та напівприсядці.
У грудні 2003 року А. Гачкевич разом з побратимами були учасниками у міжнародного фестивалю “Україна-Польща-Європа” в місті Любліні. Гопаківці продемонстрували глядачам прийоми бою голіруч, техніку володіння ножами, шаблею, палицями, техніку бою одного проти декількох нападників. Їх виступ поляки неодноразово переривали оплесками та вигуками “Браво”. А після виступу один з глядачів сказав: “Teraz wiemy dly chego Khmelnitski nas zvytenzyv.”
Учні школи брали участь у показових виступах під час проведення конкурсу Євробачення-2005 у Києві на Майдані Незалежності.
Восени 2007 в місті Шумен відбувався фестиваль «Доблесть і слава» присвячений святкуванню 500-ліття визволення Болгарії від турецьких загарбників. Тут учні школи брали участь у реконструкції битви з турками, в якій союзниками болгарів були запорозькі козаки.
Четверо учнів Школи Бойового Гопака ім. І. Богуна взяли участь у фестивалі «Україна Польща – два сусіди», що відбувався з 1 по 10 серпня 2008 року в Кракові. Поляки та іноземні туристи достойно оцінили майстерність гопаківців, які у показових виступах показали прийоми бою голіруч та з використанням традиційної козацької холодної зброї: палиця, довбня, серп, шабля, ціп, келеп.
6 грудня 2008 року Львів приймав 13-й Чемпіонат України з Бойового гопака. Гопаківці змагались у змагу «Борня», тобто, повноконтактному бою де дозволяється наносити сильні, повноцінні удари руками та ногами. Переможцями змагань стали господарі турніру – львівська Школа Бойового Гопака ім. Івана Богуна, що завоювала 4 золотих та 1 срібну медаль.
У Львові з 2 по 5 січня 2009 року відбувся Перший всеукраїнський семінар з нещодавно відродженої української боротьби НАВ-Хрест. Проводив засновник Стилю, Вчитель Бойового Гопака Іван Олексійович Куць, котрий приїхав до нас із Хмельницького. У семінарі брали участь гопаківці, які представляли львівські школи Бойового Гопака, а саме ШБГ ім. І. Богуна, «Шаблезуб», «Оберіг», ШБГ ім. М. Залізняка. Вдруге такий семінар відбувся 2-5 січня 2010 р і зібрав значно більше учасників.
З 17 по 23 травня 2009 гопаківці побували в гостях у своїх ровесників з гімназії №1 ім. Т. Костюшки в повітовому місті Ждунська Воля. На зустрічі всіх учнів гімназії з українськими дітьми, яка відбулась у шкільному спортзалі гопаківці продемонстрували полякам мистецтво Бойового Гопака. Наші господарі були в захваті. Весь зал стояв «на вухах».
5,6 черня 2010 року гопаківці Школи Бойового Гопака ім. І. Богуна та амазонки Асгарди взяли участь у XIV днях Української культури у Щеціні. Це дуже західна Польща. У Щецінському воєводстві живе близько 10 тис. українців, переселених з Ряшівщини та Люблінщини під час акції «Вісла» (1947р).
18 грудня 2010 відбувся чемпіонат України, змаг Борня. За кількістю завойованих нагород Команда ШБГ ім. І. Богуна знов посіла І місце.
16-17 квітня 2011 року у місті Павлограді Дніпропетровської області відбувся всеукраїнський турнір з Бойового Гопака, який зібрав понад 120 учасників з різних куточків України. Участь у турнірі взяла і команда Школи Бойового Гопака ім. І. Богуна. Наша команда, яка налічувала всього дев’ять чоловік завоювала 12 золотих і 10 срібних медалей.
7-9 травня 2011 р древній Львів святкував своє день народження. З нагоди дня міста учні ШБГ ім. І. Богуна провели на Проспекті Свободи показовий виступ для львів’ян та гостей. Виступ тривав понад одну годину та зібрав значну кількість глядачів.
21-22 травня у Львові відбувся Міжнародний етнофестиваль козацького формату «Гей, Соколи!». Козацьке бойове мистецтво продемонстрували на ньому учні Школи Бойового Гопака ім. І. Богуна.
16-19 черня 2011 року хлопці та дівчата зі Школи Бойового Гопака ім. І. Богуна взяли участь в українському фестивалі у Гіжицько (невелике містечко у північно-східній частині Польщі). Це був уже 15 фестиваль Днів Української культури. Протягом 2 днів поляків забавляли українські гурти, співаки та колективи. Фінального дня в неділю гопаківці разом з танцювальним колективом «Викрутасики» тішили людей, що зібрались на фестивалі.
А через місяць гопаківців зустрічав Битів. Це невеличке місто на Кашубському Приозер’ї. Адміністративний центр Битівського повіту Поморського воєводства. Завдяки акції “Вісла”, сьогодні живуть там і українці. У місті діє українська церква. Вже кільканадцять років вони собі (та іншим) влаштовують “Битівську Ватру”.
«Битівська ватра» відбувалась з 15 по 17 липня. У двох показових виступах учні Школи Бойового Гопака ім. І. Богуна показали свої вміння і майстерність, чим неабияк потішили глядачів. Крім того для місцевих дітей були влаштовані веселі козацькі та парубоцькі забави. А ще танці і співи до півночі. Свято вийшло на славу.
В жовтні ми побували в Чехії та Німеччині.
10,11 грудня 2011 р. у Львові на базі ШБГ «Шаблезуб» відбувся 17-й чемпіонат України. У програмі змаги «Однотан», «Тан-двобій», «Забава» та «Борня». Завоювавши 15 золотих та 6 срібних медалей наша команда посіла І місце.
19-20 травня 2012 р неподалік Чернівців в с. Реваківці на кінно-спортивній базі «Троя» відбувся всеукраїнський фестиваль Бойового Гопака «Буковинська звитяга». Участь у фестивалі взяли понад 120 гопаківців з цілої України. Львів представляла Школа Бойового Гопака імені Івана Богуна. Два дні хлопці та дівчата обмінювались досвідом та демонстрували свою майстерність перед глядачами.
27 травня Калуш святкував своє 575-ліття. Привітати побратимів зі Школи Бойового Гопака ім. Олекси Довбуша приїхали учні Школи Бойового Гопака ім. Івана Богуна.
10 червня в рамках заходів, присвячених EURO 2012, на площі Ринок у Львові для гостей міста відбувся показовий виступ Школи Бойового Гопака імені Івана Богуна. Виступ тривав 40 хвилин. Участь взяло 50 гопаківців.
15-16 жовтня відбувся VII традиційний турнір з кікбоксингу серед молоді віком до 18 років «Кубок Шувару», в рамках соціального проекту «Єдиноборства проти дитячої злочинності та наркоманії» і приурочений Року спорту та здорового способу життя. Позмагатись за «Кубок Шувару» приїхало 216 спортсменів-кікбоксерів із 6 областей України, змагались юні спортсмени за правилами міжнародної федерації кікбоксингу WAKO. Вперше у цьому турнірі брали участь двоє гопаківців: Тиран Назар(школа імені Івана Богуна, тренер Назарій Щербяк) і Радзівон Юрій (школа «Шаблезуб», тренер Володимир Куцан). Обидва стали переможцями у розділі фул-контакт.
18 листопада у Львові в клубі Picasso відбувся традиційний гала фестиваль східних та національних видів єдиноборств. . Були представленні айкідо, теквандо, кіокушинкай карате, кендо, кік-боксинг, сінкендо, ушу, капуейра та Бойовий Гопак. Бойовий Гопак представляли учні Школи Бойового Гопака імені Івана Богуна.
14-15 грудня пройшли змагання з кікбоксингу під назвою “НАЙСИЛЬНІШИЙ КІКБОКСЕР ЛЬВІВЩИНИ”. Проходив цей турнір на спортивній базі сухопутних військ України (м.Яворів Львівської області). У ньому брали участь троє гопаківців: Тиран Назар, Оленич Мар’ян (обидва Школа імені Івана Богуна ), Радзівон Юрій (школа «Шаблезуб»). Традиційно всі вони виступали в розділі фул-контакт нокдауну. Результати змагань:Тиран Назар ІІІ місце;Оленич Мар’ян І місце;Радзівон Юрій І місце.
16-17 лютого 2013 р. у Львові в приміщенні спорткомплексу університету ветеринарної медицини відбувся 18-й Чемпіонат України з Бойового Гопака. Участь взяли 200 учасників з Львівської, Волиньської, Рівненської, Хмельницької, Іванофранківської, Вінницької, Кіровоградської, Миколаївської, Дніпропетровської, Київської, Черкаської, Харківської областей. У дисциплінах однотан і тан-двобій перемогли учні Школи Бойового Гопака імені Івана Богуна (м. Львів) У дисципліні забава перше місце посіла Школа Бойового Гопака «Шаблезуб» (м. Львів), друге - Школа Бойового Гопака імені Івана Богуна (м. Львів), третє - Школа Бойового Гопака «Хорс» (м. Павлоград Дніпропетровської області) У дисципліні борня перемогла Школа Бойового Гопака «Хорс» (м. Павлоград Дніпропетровської області), друге місце у Школи Бойового Гопака імені Івана Богуна (м. Львів), третє у Школи Бойового Гопака «Сварог» (м. Рівне) Кращим спортсменами стали учень Школи Бойового Гопака імені Івана Богуна (м. Львів) Теодор Семашов та учень Школи Бойового Гопака «Метелиця» (м. Верхівцево Дніпропетровської області), Курманенко Станіслав, які завоювали відразу два кубки у дисциплінах забава і борня.
27-28 квітня 2013 р. у місті Павлограді Дніпропетровської області на базі Школи Бойового Гопака «Хорс» відбувся VII Всеукраїнський турнір з Бойового Гопака імені Івана Гонти та Максима Залізняка. Змагання зібрали близько 120 учасників, які змагались у таких розділах: “Однотан зі зброєю”, ”Забава”, ”Забава-2”, ”Борня”, ”Борня-2”, та “Герць”. Команда Школи Бойового Гопака імені Івана Богуна також взяла участь у змаганнях. У підсумку ми завоювали у дисципліні «Однотан зі зброєю» 1 золоту медаль; у дисципліні «Забава» 6 золотих, 2 срібні та 3 бронзові медалі; у дисципліні «Забава-2» 5 золотих, 5 срібних та 3 бронзові медалі; у дисципліні «Борня» 5 золотих, 5 срібних та 2 бронзові медалі.
22 вересня наша Школа взяла участь у фестивалі «Покровафест» у м. Миколаєві Львівської області, а 20 жовтня у заходах, присвячених 20-річчю створення УДЮМКів у Львові.
З 1 по 3 листопада учні Школи Бойового Гопака ім. Івана Богуна взяли участь у днях української культури в Республіці Латвія. Першим нас приймало містечко Смілтене. Тут 1 листопада вдень частували всіх козацьким кулішем, а ввечері в переповненій залі будинку культури відбувся концерт. Незабутні враження залишились у дітей після поїздки на Балтійське море наступного дня. 3 листопада ми виступали в Ризі перед українською діаспорою Латвії.
Через півтора місяці ми взяли участь у 19-му чемпіонаті України з Бойового Гопака, що відбувся 14-15 грудня 2013 і зібрав понад 80 учасників. Наші трофеї: 18 золотих, 13 срібних та 8 бронзових медалей.
На 20-му чемпіонаті України (17-18 травня 2014р.) ШБГ ім. І.Богуна представляли вісім гопаківців із куреня «Вовки» (тренер Назарій Щербяк). Вони здобули 6 золотих, 1 срібну та 2 бронзові медалі.
Загалом за час свого існування ми виховали близько сотні переможців та призерів всеукраїнських змагань, 20 випускників школи стали тренерами Бойового Гопака, було проведено понад 350 показових виступів, організовано 45 таборів,написано понад 20 наукових та публіцистичних статей, тощо. І це лише початок.